Juhtide koolitus ei too soovitud muudatust?
Oluline ei ole see, mis arenguprogramme me juhtidele pakume, vaid see, mis nende tulemusel organisatsioonis muutub. Kui soovitud muudatus on juhtkonnaga kokku lepitud ja teame, kuidas me selle ära tunneme, saame hakata mõtlema lahendustele.
MAARIKA LEMBER Change Partners Leadership Pipeline ärisuuna juht ja konsultant |
TUULI PEROLAINEN Broaden õpikogemuse disainer, juhatuse liige |
Tuginedes 35
000 juhi seas tehtud uuringule, mille raames tehti 250 intervjuud
tippjuhtidega, tõdevad Hougaard ja Carter, et aastas investeeritakse 46
miljardit juhtimise arendamisse, kuid ainult 7 protsenti tippjuhtidest
arvab, et arendustegevused on juhte päriselt arendanud. 82 protsenti
töötajatest ütlesid, et nende juhid ei ole üldse inspireerivad.
Ka Eesti Juhtimisvaldkonna 2021. aasta uuringu andmete alusel pidas 94 protsenti uuringus osalenud juhtidest olulisimaks Eesti ettevõtete kasvu takistavaks teguriks juhtimiskompetentsi puudumist. Koolitustest on saanud motivatsioonipaketi osa – see on võimalus saada igapäevaprobleemidest korraks eemale, saada emotsionaalne laeng, leida inspiratsiooni või vähemalt mõni uus mõte. Ei osalejatel ega ka koolituse kavandajatel pole alati selget teadmist, mis peab muutuma ja kuidas me selle ära tunneme. Õpiväljunditena on kirjas, mida koolituse läbinu teab ja oskab, kuid vähe pööratakse tähelepanu sellele, mida ta peale koolitust teeb ehk kuidas ta hakkab oma teadmisi ja oskusi rakendama. Kui meil on olemas teadmine ja koolitusel tuleb õpitud tegevus ka välja (nt tagasiside andmine), siis meeskonnaliikmete ning vahetute juhtide eespool välja toodud kriitiline arvamus väljendab seda, et igapäevaelu praktikasse jõuab sellest siiski kahetsusväärselt vähe.
5 peamist põhjust, miks koolitustel omandatu ei jõua sageli praktikasse:
- Puudub selge siht
- Keskendumine lahendusele, mitte vajadusele
- Koolitussündmused, mitte arenguteekond
- Tippjuhtkonna pühendumuse puudumine
- Mõõdame vale asja.
Loe edasi "PERSONALI PRAKTIK" september 2023 või
ainult see artikkel:
PPraktik_09.2023_20-22_Perolainen_Lember_juhtide_koolitamine.pdf
Viidatud allikad: (1) Hougaard, Carter (2018). The Mind of the Leader: How to Lead Yourself, Your People and Your Organization for Extraordinary Results. Harvard Business Review Press (2) EASi ja KredExi ühendasutus (2022). Värske uuring avab Eesti juhtimisvaldkonna arenguid ja kitsaskohti. https://eas.ee/varske-uuring-avab-eesti-juhtimis[1]valdkonna-arenguid-ja-kitsaskoht